5 Kuriózních jídel | Díl 4. FUGU BLOWFISH

24. 07. 2017
Každý o Fugu možná slyšel, Homer Simpson na ni dokonce nikdy nezapomene!

Každý o Fugu možná slyšel, Homer Simpson na ni dokonce nikdy nezapomene.

Homer simpson objednává rybu fugu
Homer objednává Fugu 

Takifugu japonsky Fugu, angl. Blowfish

Tato krasavice má až 40 druhů vyskytující se pouze v Japonsku a další příbuzné ve zbytku světa. Japonci na ní příiš vzhledného nevidí, alespoň tak si vysvětluji překlad "Fugu" jako "říční prase". Ryba je to pěkně dravá, při útoku či obraně se pořádně nafoukne a svou oběť usmrtí jedem, takzvaným tetrodotoxinem, který uchovává v kůži, játrech a pohlavních orgánech.

Bránící se nafouklá ryba fugu
Fugu v akci ; zdroj

Fugu sashimi

Že Japonci rádi experimentují, jste se mohli přesvědčit už v předchozích dílech. Vysledovat to lze i v tomto případě, jed milovníky sushi a sashimi totiž neodrazuje a fugu se zkonzumuje v JP až 10 tis. tun ročně. Pokud toužíte po tomto zážitku, je třeba zajít do specializované restaurace. Fugu mohou totiž připravovat pouze kuchaři či "řezníci", kteří si prošli 2-3letým školením, na základě něhož obdrželi licenci.

Tetrodotoxin, jed, který zabíjí

Zážitek, kde není primární chuť, ale dávka adrenalinu. I když by vám pokrm z Fugu měl připravit pouze certifikovaný kuchař, stále existuje nepatrné procento, že se zrovna u vašeho pokrmu stane chyba, která bude nejdražší ve vašem životě. Jed z jedné ryby je dokonce natolik silný, že může usmrtit až 30 lidí. Ryba má nižší množství jedu podle sezóny, proto je obvykle na menu v období od října do března.

Jste milovníci adrenalinových sportů? Pak vás nepřekvapí ani cena Fugu. Plnohodnotný sashimi set, nejčastěji servírovaný ve tvaru kytice, se může vyšplhat až na 4 000 Kč. Fugu je však obecně velmi oblíbená, zejména např. v prefektuře Yamaguchi. Na street food z Fugu zde narazíte prakticky na každém rohu.

Gastro orgasmus nebo adrenalinový sport?

Pro poseroutky jako já, není všem dnům konec! Slyšeli jsme, že se vědcům podařilo vyšlechtit farmovanou Fugu, která už není jedovatá! Cena je nicnémě o to vyšší.

Podle spousty experimentátorů a jejich travel blogů, jde víceméně o adrenalin než o gastro zážitek. Sashimi je nakrájeno na tenké plátky jako papír, které se namáčí do omáčky s ponzu. Samotná Fugu pak chutí prý připomíná gumu.

Fugu sashimi drahý adrenalinový zážitek
Fugu sashimi - gastro orgasmus nebo adrenalinový sport? zdroj

A proč na Fugu Homer Simpson nikdy nezapomene? V 11. epizodě mu Fugu připravil nezkušený kuchař, což si v reálném světě ročně vyžádá několik obětí. Ale co by to bylo za seriál, kdyby hlavní hrdina umřel už v 2. sérii? Celý díl můžete zhlédnout zde.

Nezkušený kuchař připravuje rybu fugu

Nestihli jste předchozí díl? 5 Kuriózních jídel | Díl 3. IKIZUKURI
Příště 5 Kuriózních jídel | Díl 5. KUŘECÍ SASHIMI

Máte s Fugu nějaké zkušenosti? Šli byste do toho? Komentujte a sdílejte na Facebooku.


Autor článku
Margita Havlíková

Košík